Kategorie
Inne sposoby zarabiania

Dlaczego warto zarabiać na ETF?

ETF to skrót od angielskich słów Exchange Traded Fund, czyli w wolnym tłumaczeniu fundusz notowany na giełdzie. Handel ETF-ami wymaga posiadania rachunku maklerskiego.

Co można zyskać handlująć funduszami ETF?

Fundusze ETF to mnóstwo gotowych rozwiązań, które umożliwiają inwestowanie w surowce, indeksy giełdowe, portfele obligacyjne lub określone sektory. Handel tymi produktami nie wymaga ani głębokiej analizy finansowej konkretnych spółek ani poświęcania czasu na budowanie swojego portfela inwestycyjnego.

W przeciwieństwie do typowych funduszy inwestycyjnych, inwestor może sprzedać ETF po aktualnej cenie niemal w każdym momencie trwania sesji giełdowej. Szacunkowy roczny koszt zarządzania funduszami ETF nie przekracza z reguły 0,5%. Dzięki automatyzacji procesu, rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż tradycyjne fundusze inwestycyjne. Co więcej minimalna wartość zakupu jednostki ETF to najczęściej zaledwie kilkadziesiąt lub maksymalnie kilkaset złotych. Jeśli chcesz się przekonać dlaczego warto handlować funduszami ETF, sprawdź nagradzaną platformę, dzięki której uzyskasz dostęp do giełd na całym świecie. Jak każdy produkt finansowy, fundusze ETF nie są jednak uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich. Warto zatem indywidualnie ocenić koszty zarządzania inwestycją oraz wybrać renomowanego brokera. 

Pasywne inwestycje

Pomimo niewątpliwych zalet funduszy ETF, istota tego produktu finansowego leży gdzie indziej. ETF to przykład inwestowania pasywnego. Podczas gdy standardowe fundusze inwestycyjne mają na celu spośród wszystkich spółek notowanych na giełdzie, wyselekcjonować te najlepsze, ETF-y inwestują praktycznie we wszystkie spółki giełdowe. Mówiąc inaczej, podstawowym zadaniem funduszy ETF jest naśladowanie indeksów giełdowych. 

Za przykład może posłużyć indeks WIG skupiający większość spółek z Giełdy Papierów Wartościowych. Można wyróżnić indeksy narodowe, sektorowe czy międzynarodowe, w tym MSCI World będący konglomeratem niemal 1600 spółek z całego świata notowanych m.in. na rozwiniętych rynkach w Ameryce Północnej czy na Dalekim Wschodzie.

Strategie handlu ETF

Traderzy ETF odnoszący sukcesy wyróżniają się silną dyscypliną, która pozwala im utrzymywać atrakcyjne pozycje, nie pozwalając sobie na straty przekraczające wcześniej ustalony próg wahający się w granicy 5-10%. W tradingu ETF istnieją jednak pewne systemy transakcyjne i strategie obrotu, z czego najważniejsze to: alokacja aktywów, hedging, handel pozycyjny oraz uśrednianie kosztów w dolarach.

 

Przed rozpoczęciem handlu, warto wybrać wiarygodnego i sprawdzonego brokera, który w swojej ofercie posiada handel na funduszach ETF. 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • elefanta

Autor: Łukasz

Swoją przygodę z zarabianiem rozpocząłem w 2008 roku. Zarejestrowałem się na kilku stronach GPTR, przez jakiś czas klikałem w reklamy oraz buxy, rozwijałem swoją siatkę poleconych.

Dziś stosuję zupełnie inne metody ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Maksymalna liczba znaków: 3000. Po napisaniu 400 link dofollow.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.