Domowe finanse czyli jak oszczędzać pieniądze

Skarbonka - świnka czyli jak oszczędzać pieniądze

Wbrew pozorom oszczędzanie nie jest takie trudne. Każdego dnia możemy oszczędzać! Jednak ja to zrobić aby jakość naszego życia nie pogorszyła się? Odpowiedź jest prosta. Musimy zacząć zwracać większą uwagę na to jak i na co wydajemy nasze pieniądze. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się czy wszystkie kupowane rzeczy są niezbędne.

Planuj z głową!

Czasami idziemy do sklepu i kupujemy jakiś produkt tylko dlatego, że jest w promocji. Wtedy wydaje nam się, że oszczędzamy, a w rzeczywistości marnujemy nasze pieniądze. Po co nam rzeczy, których nie potrzebujemy. Czy czujemy się szczęśliwsi, że mamy w szafie kolejną bluzkę tańszą o 20%? Otwierając szafę okazuje się, że mamy już trzy takie same. Kolejnym krokiem jest przerzucenie się z komunikacji miejskiej bądź samochodu na rower. Jeżeli do pracy mamy niedaleko, być może warto zamienić komunikację miejską i samochód na zdrowszy i tańszy środek transportu jakim jest rower. Kiedy jest ciepło nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć miłe z pożytecznym. W taki sposób nasza kieszeń choć trochę odetchnie, a płuca i serce podziękują nam z radością.

Jeżeli jesteś osobą aktywną, która dba o figurę i ciało może spróbujesz  czegoś innego niż ćwiczenia na siłowni. Istnieje wiele rozwiązań dzięki którym możesz dbać o swoją kondycję. Zamiast bieżni w siłowni wybierz bieganie w lesie. Rower w siłowni zastąp przejażdżką z rodziną, a aerobik w zamkniętej sali zastąp ćwiczeniami na świeżym powietrzu w gronie najlepszych przyjaciółek.

Odkładaj złotówkę dziennie

Każdy z nas na pewno miał kiedy skarbonkę świnkę. Co Wy na to aby drobne pieniądze takie jak 1 zł, 2zł wrzucać do nasze skarbonki? Po dłuższym czasie uzbiera się w niej pewna kwota pieniędzy, którą będziemy mogli spożytkować na jakąś przyjemność. Nie będzie to stanowiło wyrwy w naszym budżecie domowym. Miałem tutaj wstawić zdjęcie mojej skarbonki, ale nie ma czym się chwalić, oszczędzania dopiero się uczę 😉 Niech nasz skarbonka nie wygląda jak ta poniżej :))

Oszczędzanie

Oszczędzanie

Gaś światło!

Czasami bez sensu marnujemy pieniądze nie gasząc światła. Niewiele energii kosztuje nas zgaszenie światła w pokoju, w którym akurat nie przebywamy, za to przez miesiąc takie drobne grzeszki zbierają się w dość pokaźną sumę. To samo dotyczy wody. Zastanówmy się czy robienie prania z połową zapełnionego bębna jest rozsądne. Czasami warto poczekać troszkę dłużej i uzbierać większą ilość prania.

Oszczędzanie nie jest takie trudne. Każdy z nas na pewno potrafi zmobilizować się i włączyć tryb oszczędzania. Może nie będą to duże kwoty, ale  każda zaoszczędzona złotówka jest sukcesem. Pamiętajmy, że od nas zależy ile i jak wydajemy nasze ciężko zarobione pieniądze. Trening czyni mistrza. Może sami znajdziecie jakieś ciekawe rozwiązania na oszczędzanie pieniędzy. Powodzenia!

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • elefanta

2 Responses to Domowe finanse czyli jak oszczędzać pieniądze

 1. Paweł napisał(a):

  Dzięki za garść pomocnych rad jak zaoszczęzić trochę grosza. Jak dodamu do tego porządny przychód to możemy ładnie odłożyć na emeryturę 🙂

 2. LeoMrozu napisał(a):

  Siema, oszczędzanie nie jest wcale trudne, wystarczy tylko chcieć. Nie mam na myśli ciułania grosz do grosza, a przy tym na wszystko sobie żałować. Ja mieszkam w UK, nigdy sobie na nic nie żałowałem , ale staram się oszczędzać na tym co mogę. Takich rzeczy jest mnóstwo w naszym otoczeniu. Tylko na tym, że zmieniłem środek lokomocji i dojeżdżam do pracy rowerem, zaoszczędziłem 1350 funtów w ciągu 2,5 roku. To bardzo duża kwota , którą mogłem wykorzystać na swoje potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Maksymalna liczba znaków: 3000. Po napisaniu 400 link dofollow.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.