Kategorie
Banki internetowe

Jak zarabiać na kontach oszczędnościowych?

Chociaż Polacy mają świadomość korzyści płynących z oszczędzania, nie wszyscy decydują się na odkładanie gotówki „na czarną godzinę”. Warto jednak wygospodarować choćby kilkadziesiąt złotych miesięcznie i odkładać je na koncie oszczędnościowym.

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez TNS Polska w październiku 2014 roku[1] wynika, że ponad 40% Polaków nie posiada żadnych oszczędności, a uzyskane dochody przeznacza wyłącznie na realizację bieżących potrzeb. 58% respondentów uważa, iż oszczędzać należy tylko wtedy, gdy nie wiąże się to z żadnymi wyrzeczeniami. Natomiast 34% badanych jest zdania, iż tylko oszczędzanie krótkoterminowe się opłaca.

Warto jednak mieć świadomość, że w oszczędzaniu tak naprawdę nie chodzi o gromadzenie pokaźnego kapitału. Do dużych kwot można dojść małymi krokami, korzystając z rozwiązań, jakie daje choćby bankowość internetowa.

Konta oszczędnościowe – więcej niż ROR

Bankowość internetowa jest ceniona przez Polaków, ponieważ pozwala na zarządzanie pieniędzmi bez konieczności wychodzenia z domu. Tym bardziej warto zacząć oszczędzać, gromadząc odłożoną gotówkę na standardowym rachunku bankowym. Tak postępuje 17% polskiego społeczeństwa (na podstawie danych z sondażu TNS Polska).

Należy jednak podkreślić, że w większości przypadków standardowe konta internetowe nie są w żaden sposób oprocentowane. Oznacza to, że oszczędności „nie rosną”. Dlatego lepszą ich alternatywą są rachunki oszczędnościowe. Również i takie konto przez internet można założyć, korzystając z możliwości, jakie oferuje bankowość internetowa. Ich cechą charakterystyczną jest oprocentowanie, dzięki któremu kwota zgromadzonych oszczędności powiększana jest o wypracowane odsetki. Z takiego rozwiązania korzysta 10% społeczeństwa (jak wynika z danych sondażowych).

Czy to się opłaca?

Oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest obecnie ich najmocniejszą stroną. Z uwagi na aktualne stopy procentowe, banki nie są w stanie skusić klientów to oszczędzania w tej formie – jak to było jeszcze kilka lat temu. Niemniej jednak cały czas pojawiają się atrakcyjne oferty, które pozwalają osiągnąć choćby nieduże zyski.

Ciekawą opcją są konta internetowe oszczędnościowe, które pozwalają zarabiać w zależności od stanu konta. Zasada ich funkcjonowania jest prosta: im więcej pieniędzy znajduje się na rachunku, tym wyższe są odsetki. Załóżmy, że klient zgromadził oszczędności na kwotę 7 000 zł i utrzymuje je przez okres 40 dni. Wówczas bank proponuje oprocentowanie w wysokości 1,25%. Jeżeli jednak zgromadzi już 10 000 zł i pozostawi je na koncie przez okres 140 dni, wówczas oprocentowanie wzroście o 0,5%.

Na kontach oszczędnościowych nie da się zarabiać tak jak na akcjach czy innych ryzykownych inwestycjach. Stopa zwrotu jest znacznie mniejsza, ale za to bezpieczeństwo dużo większe. Osoba posiadająca konto oszczędnościowe w zasadzie nie ponosi żadnego ryzyka – w każdej chwili może wypłacić pieniądze bez obaw o utratę wypracowanych odsetek.

Porównaj konta oszczędnościowe i wybierz najlepsze

Chcąc zacząć oszczędzać, warto zrobić w tym kierunku małe kroki. Dobrze jest więc zapoznać się z aktualną ofertą banków i wybrać konto oszczędnościowe oferujące wysokie oprocentowanie. Trzeba jednak jednocześnie zwrócić uwagę na wszelkie „poboczne” koszty. Może się bowiem okazać, że zyski z oszczędności są mniejsze niż suma opłat i prowizji pobieranych przez bank w ramach prowadzenia konta oszczędnościowego.

[1] https://zbp.pl/dla-prasy/informacje-prasowe/polacy-nie-sa-gotowi-do-regularnego-oszczedzania-wnioski-z-badania

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • elefanta

Autor: Łukasz

Swoją przygodę z zarabianiem rozpocząłem w 2008 roku. Zarejestrowałem się na kilku stronach GPTR, przez jakiś czas klikałem w reklamy oraz buxy, rozwijałem swoją siatkę poleconych.

Dziś stosuję zupełnie inne metody ;)

5 odpowiedzi na “Jak zarabiać na kontach oszczędnościowych?”

Na kontach oszczędnościowych (podobnie jak na lokatach) nie zarobi się kokosów. Nie nastawiałbym się tutaj na duże pieniądze. Jednak jeżeli i tak nie mamy zamiaru wykorzysta pieniędzy w żaden sposób, to lepiej mieć je na koncie oszczędnościowym, albo lokacie, niż żeby były całkowicie bezproduktywne na zwykłym koncie.
Natomiast jeżeli chodzi o moje doświadczenia z tego typu produktami, to bliska mi osoba wpłaciła na lokatę 10.000zł. Po trzech miesiącach była na plusie 81zł.

Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych już w zasadzie jest słabe, z tego co widać podatek bankowy odbił się na razie bardziej na marżach kredytowych i ewentualnie na niektórych opłatach za konto osobiste.
W każdym razie oszczędzać na pewno warto, przy mniejszych kwotach korzystniejszym rozwiązaniem są chyba jednak lokaty. Zaoszczędzić można także lepiej planując wydatki – na przykład w bankowości internetowej ING jest dostępny „finansometr” – narzędzie do analizy wydatków, niektórym z pewnością lepsza kalkulacja tego ile i na co wydają pomoże coś tam zaoszczędzić.

Przy obecnym poziomie stóp procentowych cały zysk (po odjeciu podatku Belki) zjada nam inflacja. Oprocentowanie kont oszczędnościowych na poziomie 0,5% nie daje spektakularnych zarobków. Jednak to co jest najważniejsze, to wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania. To jest prawdziwa wartość dodana. To powinno się wpajać dzieciakom od wczesnych lat szkoły podstawowej. W przyszłości z pewnością zaowocuje to zaradnością. Tacy ludzie nie trzymają się potem kurczowo sukienki mamusi tylko są samodzielni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Maksymalna liczba znaków: 3000. Po napisaniu 400 link dofollow.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.