Kategorie
Banki internetowe

Lokata bankowa. Czy to się opłaca?

Banki oferują wiele produktów oszczędnościowych, ale klienci najchętniej korzystają z dwóch: kont oszczędnościowych i lokat bankowych. Czy i kiedy opłaca się złożyć lokatę?

Badanie dotyczące preferencji klientów indywidualnych na temat lokat bankowych przeprowadził m.in. Deutsche Bank[1]. W odpowiedzi na pytanie, jaką formę oszczędzania ankietowani wybraliby, gdyby udało im się zgromadzić większą kwotę pieniędzy, którą chcieliby odłożyć z myślą np. o emeryturze, aż 28,6% wskazało na lokatę bankową. Jednocześnie ponad 30% respondentów odpowiedziało na to pytanie „nie wiem” lub „trudno powiedzieć”.

Jeżeli chodzi o najwyższe oprocentowanie lokat, z którego respondenci mieli możliwość skorzystać, to wynosiło ono między 2,1 a 3% (taką odpowiedź udzieliło ponad 29% ankietowanych). Z powyższego wynika, że lokaty wciąż cieszą się dużą popularnością wśród klientów indywidualnych. Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z takiej drogi oszczędzania, to sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę.

Dziś nie musisz posiadać tysięcy na koncie

Poszukując najlepszej lokaty, z pewnością zwrócisz uwagę na oprocentowanie lokat. Dziś nawet najlepiej oprocentowane produkty są w zasięgu twojej ręki. Polityka banków już dawno uległa zmianie – dziś, by założyć lokatę, wystarczy dysponować niewielką kwotą, np. 100 zł. Systematyczne odkładanie nawet takiej sumy pozwoli ci wyrobić sobie dobry nawyk. Regularność w oszczędzaniu jest niezwykle istotna – to właśnie od niej zależy, czy będziesz posiadał oszczędności.

Elastyczna lokata, czyli jaka?

Oprocentowanie lokat, choć istotne, nie zawsze jest najważniejsze. Najlepsze lokaty to produkty nie tylko wysoko oprocentowane, lecz także elastyczne. Wyobraź sobie, że musisz skorzystać z pieniędzy ulokowanych na lokacie. Banki zabezpieczają się na taką sytuację – w umowach pojawia się zapis, że zerwanie lokaty jest równoznaczne z tym, że bank nie będzie zobowiązany wypłacić wypracowanych odsetek.

Jeżeli lokata została założona np. na 2 czy 3 miesiące, to odsetki będą niewielkie. Co jednak, gdy przepada pół roku pracy pieniędzy na lokacie? Wybierając lokatę, sprawdź, jakie skutki będzie miało zerwanie umowy przed jej końcem. Jeżeli bank nie podchodzi do tej kwestii elastycznie i nie oferuje ci wypłaty np. części wypracowanych zysków, to lepiej poszukać innej oferty.

Gdy jesteś stałym lub nowym klientem

W dobie konkurencji między bankami, poszczególne banki chętnie nagradzają klientów za lojalność. Przykładem są lokaty. Oprocentowanie ma być atrakcyjne? Targuj się! Choć może to wydawać się nierealne, w ofercie banków są już lokaty, których oprocentowanie… można uzgodnić z pracownikiem banku! Taka propozycja jest jednak dostępna wyłącznie dla stałych klientów lub klientów posiadających znaczną kwotę oszczędności.

Choć promowanie za lojalność to dobry sposób, by zatrzymać korzystających już z produktów bankowych klientów, banki nie zapominają o intensywnej reklamie. Coraz częściej można spotkać się z lepiej oprocentowanymi lokatami, które są dostępne dla nowych klientów banku. Czy skorzystać z takich okazji? Tak, ale po uprzednim upewnieniu się, że oferta jest rzeczywiście atrakcyjna, a bank nie posunął się do umieszczenia w umowie żadnych niekorzystnych dla klienta zapisów.

[1] Deutsche Bank, https://www.deutschebank.pl/biuro-prasowe/raporty-i-analizy/kategoria-materialy-analityczne/sondaz-polacy-chetnie-oszczedzaja-na-lokatach-choc-nie-sa-zadowoleni-z-oprocentowania.html (dostęp 5.1.2016).

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • elefanta

Autor: Łukasz

Swoją przygodę z zarabianiem rozpocząłem w 2008 roku. Zarejestrowałem się na kilku stronach GPTR, przez jakiś czas klikałem w reklamy oraz buxy, rozwijałem swoją siatkę poleconych.

Dziś stosuję zupełnie inne metody ;)

2 odpowiedzi na “Lokata bankowa. Czy to się opłaca?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Maksymalna liczba znaków: 3000. Po napisaniu 400 link dofollow.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.