Kategorie
Inne sposoby zarabiania

Obligacje: rodzaje obligacji, jak zarabiać na obligacjach?

Inwestorzy, w poszukiwaniu bezpiecznych instrumentów finansowych, często lokują swój kapitał w obligacjach. Ale czy na pewno ryzyko inwestowania w nie jest tak niskie? I czy będzie to opłacalne? Rozwiewamy wątpliwości.

Co to są obligacje? Rodzaje obligacje

Obligacje są to dłużne papiery wartościowe, w których emitent stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza (inwestora) i zobowiązuje się do spłaty określonych świadczeń względem niego. Brzmi to w sposób skomplikowany, choć w praktyce jest bardzo proste.

Wyobraź sobie, że obligacje są pewną formę pożyczki. Ty dostarczasz kapitał emitentowi papierów wartościowych, a on, po terminie wykupu, zwraca Ci wszystkie środki. W międzyczasie wypłaca jednak odsetki, na których Ty zarabiasz (a przynajmniej tak jest najczęściej, ponieważ są jeszcze obligacje zerokuponowe, ale dziś nie będzie się na nich skupiać).

Obligacje mogą być mylone z akcjami. Trzeba jednak wiedzieć, że nabywając akcje, nabywa się także procent udziałów w firmie, a więc można uzyskać realny wpływ na decyzje w niej podejmowane. Natomiast obligacje to wyłącznie forma „pożyczki”, inwestor nie zyskuje żadnych praw.

Najpopularniejszy podział obligacji przeprowadzany jest na podstawie rodzaju emitenta. I tak wyróżnia się obligacje skarbowe (emitowane przez Skarb Państwa), komunalne (emitentem są miasta, gminy), a także korporacyjne (emitowane przez przedsiębiorstwa). Te ostatnie są zdecydowanie najpopularniejsze, gdyż nie wymagają od inwestora dużego kapitału. Obligacje korporacyjne omawia blog infoportfel.pl, tam znajdziesz znacznie więcej informacji na ten temat.

Jak inwestować w obligacje korporacyjne?

Pisaliśmy, że obligacje korporacyjne są bardziej dostępne, nie wymagają dużego kapitału. Jest to możliwe, gdy inwestujesz w nie na rynku wtórnym – w Polsce to Catalyst, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Początkujący inwestorzy, wybierając obligacje, kierują się przede wszystkim oprocentowaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że im jest ono wyższe, tym zwiększa się ryzyko niepowodzenia inwestycji. Jak to działa?

Jeśli okaże się, że firma stanie się niewypłacalna, to nie dość, że nie wypłaci należnych odsetek, to może również nie zwrócić wpłaconego kapitału. Poziom ryzyka oceniany jest na podstawie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, jej płynności. Służy do tego rating, czyli ocena ryzyka kredytowego.

Firmy, które oferują nisko oprocentowane obligacje to najczęściej te, których kondycja jest bardzo dobra, a ryzyko – małe. A więc, czy da się na tym zarobić?

Czy można zarobić na obligacjach?

Obligacje korporacyjne to najczęściej sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Co to oznacza? Inwestorzy, którzy decydują się na wykup bardziej ryzykownych instrumentów, np. akcji, rekompensują sobie ewentualne straty bardziej bezpiecznymi decyzjami.

I jeśli wybierzesz mądrze, to na papierach dłużnych możesz zarobić. Ile, zależy od tego, jakie ryzyko podejmiesz. Dla inwestorów indywidualnych, posiadających nieduży kapitał, to najczęściej atrakcyjniejsza alternatywa do lokat. Tylko, co trzeba podkreślić, bez choćby podstawowej wiedzy w tym temacie, można też… wszystko stracić. Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy doradców finansowych.

Artykuł sponsorowany.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • elefanta

Autor: Łukasz

Swoją przygodę z zarabianiem rozpocząłem w 2008 roku. Zarejestrowałem się na kilku stronach GPTR, przez jakiś czas klikałem w reklamy oraz buxy, rozwijałem swoją siatkę poleconych.

Dziś stosuję zupełnie inne metody ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Maksymalna liczba znaków: 3000. Po napisaniu 400 link dofollow.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.