Praca na wakacje – jak sobie dorobić

Wakacyjna praca

Młodzież w dzisiejszych czasach stara się być bardzo samodzielna, poszukując pracy na okres wakacyjny, aby zarobić sobie na książki, gadżety czy nawet modne ciuchy. Wielu nie widząc możliwości zarobkowej w naszym kraju decyduje się na wyjazd za granicę lub zdalną pracę przez Internet. Za granice głównie wyjeżdżają do Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Norwegii, ale zdarza się, że nawet do Australii. W tym krótkim artykule postaram się opisać te najpowszechniejsze prace sezonowe, na które najczęściej decydują się młodzi ludzie. Tylko te, które dają realną szansę na zarobienie pieniędzy, przy czym większość z nich nie wymaga specjalistycznej wiedzy w danej branży.

Praca za granicą – plantacje:

W okresie letnim jest bardzo duże zapotrzebowanie na osoby, które chcą pracować w szklarni, na plantacjach ogórków, malin czy truskawek. Najczęściej nasi młodzi rodacy decydują się na wyjazd do Niemiec. Nie jest to daleko, a płace są o wiele wyższe niż u nas w kraju. Średnie zarobki to 1400 – 1700 euro, w przeliczeniu na złotówki wychodzi około 6 500 – 7 500 złotych. Jest to bardzo dużo pieniędzy, zwłaszcza dla młodych osób, które jeszcze nie mają tak dużych potrzeb finansowych. Trzeba zauważyć, że praca ta nie należy do lekkich, nawet kilkanaście godzin przy zbieraniu truskawek jest bardzo ciężką pracą. Pracodawca oczekuje od pracownika rzetelności, punktualności oraz chęci do pracy. Należy pamiętać również o tym, że na jedno miejsce znajdzie się kilkunastu pracowników, którzy chętnie podejmą się pracy wykonując ją najlepiej jak potrafią.

Praca na budowie:

W tym przypadku o wiele trudniej jest zdobyć pracę, bowiem jest ona bardzo ciężka i wymaga od pracownika odpowiedniej postury i mnóstwa energii. Wielkim plusem są płace, można zarobić od 2 000 do 2 300 euro w skali miesiąca, oczywiście w zależności czy pracujemy w soboty i święta czy nie. W tym przypadku legalna praca raczej w grę nie wchodzi jeśli mamy poniżej 17 lat, bowiem czynności wykonywane na budowie w większości przekraczają możliwości tak młodych osób. Do tego jeszcze dochodzi zmiana klimatu, w Hiszpanii panują o wiele wyższe temperatury, a wilgotność powietrza jest mniejsza, co sprawia dodatkowe trudności. Po odbyciu takiego „stażu” mamy szanse w przyszłości na stałą pracę, jeśli wykażemy się rzetelnością, chęcią pracy i pewnymi umiejętnościami.

Praca w sortowni:

Sortowanie warzyw jest bardzo popularną pracą, bardzo często wybieraną przez młodzież, jest to praca lekka choć wymaga wielu godzin w pozycji stojącej. Zarobki niestety nie są astronomiczne od 700 do 1200 euro za miesiąc. Tak jak w przypadku innych prac tak i tutaj możemy starać się o pracę w kolejnym sezonie, wykazując się zaangażowaniem i profesjonalizmem pracodawca nas zapamięta i z pewnością przyjmie w przyszłym roku.

Opieka nad osobami starszymi:

W tym przypadku praca jest skierowana głównie do kobiet, które potrafią zaopiekować się starszymi ludźmi, które umieją ugotować obiad, posprzątać i ogólnie zając się domem. Za granicą warunki mieszkalne są na wyższym poziomie, dlatego i powierzchnia domu w wielu przypadkach jest wo wiele większa niż popularne w naszym kraju domy. Praca ta nie jest ciężka, wymaga jednak od nas stałej dyspozycyjności. Zarówno mieszkanie jak i wyżywienie mamy zagwarantowane w domu, gdzie opiekujemy się daną osobą/osobami, tak więc koszty wynajmu i wyżywienia możemy pominąć. Średnie zarobki w przypadku Niemców wynoszą od 1200 – 1500 euro, w zależności od ilości obowiązków podane kwoty mogą się różnić. Czas wolny (najczęściej odwiedziny rodziny pracodawcy) możemy przeznaczyć na zwiedzanie okolicy, zakupy czy wypad na dyskotekę. Po zakończeniu pracy sezonowej możemy się starać o zatrudnienie w kolejnym, o ile pracodawca jest zadowolony z naszej pracy.

Praca przez Internet

Jak każdemu wiadomo Internet rozwija się bardzo szybko, dlatego zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Osoby pracujące na etacie najczęściej w okresie letnim wyjeżdżają na wakacje, często jest to miesiąc lub dwa, dlatego jest to szansa na zarobkową pracę dla młodzieży.

Tworzenie stron www:

Osoby, które w szkole mają do czynienia z tworzeniem stron są bardzo chętnie przyjmowane do prac sezonowych. Jest to praca, której nie możemy wykonywać w trakcie uczęszczania do szkoły bowiem wymaga ona poświęcania dużej ilości czasu oraz dostępności przez cały ośmiogodzinny czas pracy. Zarobki w tym przypadku są bardzo wysokie, jeśli jesteśmy obeznani w wielu językach programowania do możemy zarobić od 1 500 – 3 000 zł za jeden projekt (witrynę www). W czasie miesiąca dobry programista jest w stanie stworzyć około 5 witryn, tak więc płaca sięgać będzie nawet 15 000 zł. Bardzo wiele czynników ma wpływ na cenę za jeden projekt, język, w którym została stworzona witryna, oparcie o darmowy CMS lub własne autorskie rozwiązania, ilość zakładek i modyfikacji oraz struktura witryny. Te wszystkie czynniki mają wpływ na cenę, która w przypadku autorskich rozwiązań może sięgać nawet 10 000 zł za projekt. W Internecie jest wiele innych prac, które możemy wykonywać w wakacje, są to:

 • Pisanie treści na strony www
 • Tłumaczenia tekstów na języki obce
 • Doradztwo w zakresie marketingu
 • Promocja witryn i SEO
 • Projektowanie grafiki
 • Zarządzanie siecią serwerów
 • Opieka nad witrynami
 • Pomoc w przygotowaniu różnej dokumentacji

i inne

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ktoś chętnie skorzysta z naszych umiejętności, dlatego w bardzo wielu przypadkach decydujemy się na pracę fizyczną za niższe wynagrodzenie.

W tym artykule przedstawiłem tylko te najważniejsze i najczęściej wybierane prace sezonowe przez naszych rodaków. Nie mniej jednak tego typu prac zarobkowych jest całe mnóstwo i w większości są one dobrze płatne. W mojej ocenie każda z nich daje wiele możliwości rozwojowych, pewnego rodzaju niezależność finansową na pewien okres czasu oraz wdrażanie się w życie w społeczeństwie. Korzyści jest znacznie więcej, ale o nich napiszę w kolejnym artykule.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • elefanta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Maksymalna liczba znaków: 3000. Po napisaniu 400 link dofollow.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.