Kategorie
Informacje

Stałe czy zmienne oprocentowanie lokaty – co wybrać?

Biorąc lokatę w banku podejmujemy decyzję, często na podstawie mylnych przekonań. Warto jednak zainteresować się tematem i dowiedzieć, dlaczego oprocentowanie lokat odgrywa tak ważną rolę. Skupmy się na dwóch typach najpopularniejszego sposobu oszczędzania Polaków – lokat terminowych ze stałym oraz zmiennym oprocentowaniem.

Lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem

Z teoretycznego punktu widzenia jest to umowa pomiędzy klientem banku a bankiem. Klient zobowiązuje się do wpłacenia swoich środków na określony w umowie czas. Bank, zaś gwarantuje naliczanie, w tym wypadku stałego oprocentowania, którego wysokość również została zawarta w umowie. W praktyce jest to typ lokat dla ludzi, którzy lubią być pewni tego ile zarobią. Taka lokata gwarantuje nam stałość oprocentowania przez okres trwania umowy, mimo zmieniających się stóp procentowych. Od marca odnotowujemy rekordowo niską stopę referencyjną na poziomie 1,50% co przekłada się na oprocentowanie lokat internetowych jak i tych standardowych.

Lokaty terminowe ze zmiennym oprocentowaniem

Tak jak w poprzednim wypadku taka lokata to również nic innego jak umowa pomiędzy bankiem a klientem. Można się też domyślić, że tutaj oprocentowanie naszej lokaty ulega zmianie. Ten typ depozytu bankowego nie daje nam gwarancji stałych odsetek, za to daje możliwość zmniejszenia oprocentowania lub jego zwiększenia.

Zmiana oprocentowania – jak to przewidzieć?

Banki zmieniają oprocentowanie swoich lokat zależnie od stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Z kolei sama RPP stopy uzależnia od sytuacji gospodarczej kraju. Dedukując, jeżeli inflacja rośnie to będziemy mogli zaobserwować wzrost oprocentowania lokat. Tak możemy spróbować przewidzieć jak nasza lokata będzie dla nas zarabiała w najbliższym czasie.

Obecnie na rynku widzimy rekordową deflację, która trwa nieustannie od lipca poprzedniego roku. Oprocentowanie lokat będzie adekwatnie niskie, ale nie znaczy to nic złego. Biorąc pod uwagę deflację nasze pieniądze, będąc na lokacie zyskują na wartości, ponieważ możemy za tą samą ilość kupić więcej dóbr i usług. Więc można się pokusić o stwierdzenie, że jest to idealny moment na ulokowanie naszych oszczędności właśnie na lokacie.

Oczywiście w obu tych przypadkach pamiętajmy, że musimy być pewni tego, że możemy zamrozić pieniądze na dany okres, ponieważ przedterminowa wypłata środków spowoduje utratę części lub całości naliczonych odsetek.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • elefanta

Autor: Łukasz

Swoją przygodę z zarabianiem rozpocząłem w 2008 roku. Zarejestrowałem się na kilku stronach GPTR, przez jakiś czas klikałem w reklamy oraz buxy, rozwijałem swoją siatkę poleconych.

Dziś stosuję zupełnie inne metody ;)

1 odpowiedź na “Stałe czy zmienne oprocentowanie lokaty – co wybrać?”

Łukasz a jakiś konkretny bank z dobrą ofertą? Sprawdzałem już pko i t-mobilne i raczej słabo wypadają. Boję się też że mogę więcej stracić przez jakieś drastyczne spadki cen lub kryzys. Szukam jakiejś fajnej opcji bo mam dosyć co miesiąc otrzymywania po ok. 2zł na rachunku oszczędnościowym przy kwocie na rachunku około 10 tysięcy złoty. Od tego jeszcze podateczek i mamy marne 1,50zł. Chciałbym od razu przy lokacie przenieść też konto osobiste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Maksymalna liczba znaków: 3000. Po napisaniu 400 link dofollow.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.